Úvod »Kompletní nabídka» Zrcadlení paměti


        

Zrcadlení paměti

Stanislav Kábele

skladem

 

naše cena bez DPH : 136 Kč
naše cena s DPH (10 %):
150 Kč

Zrcadlení paměti

aneb Člověk v proměnách času

Stanislav Kábele

Autor vychází z volného vyprávění a písemných záznamů přímých účastníků.

V pěti kapitolách publikace jde o realisticky, objektivně podaný záznam a hodnocení historických skutečností z různých dob především válečného a poválečného vývoje české společnosti, a z různých historicky frekventovaných území republiky. Jsou připomenuty významné události: souvislosti s odsunem Němců, únorový puč reakčních ministrů, vývoj ochrany státních hranic rozděleného světa a budování základů socialismu v situaci válečného ohrožení.

Způsob zpracování dodává publikaci na zajímavosti a čtenáři přibližuje atmosféru let, ve kterých se psaly kapitoly převratných proměn.

Barvitý popis života v Prášilech je nejen klostermannovským popisem, ale charakteristikou regionálních vztahů. Únorové události se skutečně vyvíjely, jak autor popisuje a s jeho vlastní účastí při nich. A jsou zde i pasáže, které jinde nelze najít, např. služba v ochrance Gottwalda. Nejpůsobivější části jsou tam, kde jde o život – o pochody smrti, o boji na barikádách, o střílení do lidí na Pankráci.

V textu knihy jde o zasazení vlastních zkušeností, poznatků pamětníků do souvislosti s určitou charakteristikou tehdejší doby, a vlastně i s vědeckými stanovisky k té době. Je to pozoruhodně prolnutý obraz o vývoji a o klíčových událostech. Morální rozměr je jednou stránkou kvality textu publikace, jeho druhou stránkou je výzva, apel veřejnosti k hlubokému objektivnímu, pravdivému poznání faktů o minulosti.

OBSAH: Proměny česko-německého soužití v poryvech času; Léta válečná aneb na samém dně lidské neřesti; Nové naděje změnit svět 1945 – 1949; V zátiší šumavských hvozdů 1948 – 1950; Ve víru válečnických hrozeb 1950 – 1954

Další knihy Stanislava Kábele – Orosené vzpomínky, Orosené vzpomínky nestárnou

ZWNjMWJlZT